A gnatológusok száz évvel ezelőtt – a teljes fogsor készítésénél –megfigyelték, ha egy pácienstől három fogorvos harapást vesz, annak három különböző eredménye lesz; ha egy pácienstől ugyanaz a fogorvos reggel, délben és este ugyanazzal a módszerrel harapást vesz, annak is három különböző harapás lesz az eredménye; a harapásvétel eredménye a kezelő ügyességétől, a páciens aktuális lelki- és izomzatának pillanatnyi állapotától függ. Mindez akkor is igaz, amikor pusztán egy laterál hidat készítünk! Ezért célszerű a harapást mérni.
Meglepett, hogy milyen sokan nem jelölték be a 3. pontot helyes válasznak. Ha egy új harapás alapján a laboratóriumtól a fogpótlás átdolgozását kérik, az egy újabb megrendelés, tehát fizetendő tétel.
Amennyiben a harapást bemérik, nincs szükség a fogpótlás átalakítására, ezzel megspórolják az újabb kiadást a laboratórium felé. A harapás bemérése plusz szolgáltatás, tehát magasabb bevétel.
A fogtechnikai laboratórium képes legyártani esztétikailag és funkcionálisan tökéletes fogpótlást mindenféle próba nélkül egy okklúdorban, pontos lenyomatok, jó harapás, fogszín, esetleges esztétikai tervezés eredménye alapján.
Miért van szükség a próbára (próbálkozásra) egyáltalában, ha feltételezzük, hogy a rendelő és a laboratórium is precízen dolgozik?